Αντώνης Βλοντάκης βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα:

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Ο Αντώνης Βλοντάκης γεννήθηκε στις 10 Οκτωβρίου 1975 στο Νιου Τζέρσεϊ των Η.Π.Α., και είναι διεθνής αθλητής της υδατοσφαίρισης που αγωνίζεται στον Υδραϊκός (2014-2015). Αγωνίζεται στην θέση του φουνταριστού. Είναι 200 φορές διεθνής με την Εθνική Ελλάδας. Είναι πρόεδρος του Συνδέσμου Ελλήνων Αθλητών Υδατοσφαίρισης. Είναι αξιωματικός του Λιμενικού Σώματος. Είναι παντρεμένος με το γνωστό φωτομοντέλο Κορίνα Στεργιάδου (Playmate 1998) κι έχουν αποκτήσει τρία παιδιά. Το 2014 συμμετείχε στην τηλεοπτική σειρά του ΑΝΤ1, Τρίχες, με πρωταγωνιστικό ρόλο ως ο μετρ Τζιοβάνι.

Σημείο εκκίνησης αυτής της λαμπρής καριέρας στο χώρο του υγρού στίβου αποτέλεσε ο Ναυτικός Όμιλος Χανίων. Έπειτα, το 1997, έγινε η «χρυσή» μεταγραφή για την ομάδα του Ολυμπιακού, στην οποία παρέμεινε ως το 2004, κατακτώντας σημαντικούς και πολυπόθητους τίτλους. Στη συνέχεια, αποτέλεσε ένα από τα «δυνατά χαρτιά» του Εθνικού Πειραιά (2004-2005), ενώ την περυσινή χρονιά αγωνίστηκε με το σκουφάκι του Πανιωνίου (2008-2009). Παρέδωσε λοιπόν το σκουφάκι του Πανιωνίου, καθώς ύστερα από 7 χρόνια, επιστρέφει δυναμικά στην ομάδα του Ολυμπιακού, υπογράφοντας διετές συμβόλαιο (2010-2011). Από το 2011-2013 αγωνιζότανε με την ομάδα του Ν.Ο. Χίου, και το 2013-2014 με τον Νηρέα Λαμίας. [periergos.gr]