Ανέστης Χρυσάφης Βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα του έλληνα ηθοποιού Ανέστη Χρυσάφη.

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Ο Ανέστης Χρυσάφης γεννήθηκε στις 1 Αυγούστου του 1978 στην Θεσσαλονίκη, και είναι ηθοποιός. Έκανε σπουδές Θεάτρου με κατεύθυνση την Υποκριτική στο ΒA (Ηons) Theatre, University of Hull, Ηνωμένο Βασίλειο (2001), και μεταπτυχιακό στην Σκηνοθεσία Θεάτρου στο MA Performance Studies, University of Leeds, Ηνωμένο Βασίλειο (2004).

Στη τηλεόραση έπαιξε το Γκρεγκ, στη κοινωνική του MEGA "Η ζωή της άλλης (2009-2011)", σε σκηνοθεσία Δημήτρη Αρβανίτη και Θανάση Ιατρίδη, έκανε το ντεντέκτιβ, στη κοινωνική σειρά του ΜEGA "Μια στιγμή δυο ζωές (2009)", σε σκηνοθεσία επίσης του Δημήτρη Αρβανίτη και Θανάση Ιατρίδη, και, το γυναικολόγο στη διαδικτυακή κωμική σειρά "Τη μάνα μου τη λένε Γιάννη (2013)", σε σκηνοθεσία Κωνσταντίνου Θάνου.

Στο θέατρο συμμετείχε στις παραστάσεις "Περιγραφή Μάχης (2007)" σε σκηνοθεσία Μ. Τσίπου, "Πινόκιο (2008)" σε σκηνοθεσία Δ. Ζουρντατζή, "Γκοντουνόφ (2009)" σε σκηνοθεσία Α. Olle, και, "Κρυφά Απογεύματα (2010-2011)" σε σκηνοθεσία Δημήτρη Μωραίτη.

periergos.gr