Ανδρέας Φυλακτού Βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα του έλληνα ηθοποιού Ανδρέα Φυλακτού.

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Ο Ανδρέας Φυλακτού γεννήθηκε στις 12 Νοεμβρίου του 1984 στην Λεμεσό της Κύπρου, και είναι ηθοποιός. Είναι απόφοιτος της δραματικής σχολής του ΙΕΚ ΑΚΜΗ (2008), ενώ έχει σπουδάσει και στην Ανώτερη Δραματική Σχολή "Εμπρός-Θέατρο Εργαστήριο" (2005-2007). Έχει συμμετάσχει σε θεατρικές παραστάσεις ως ηθοποιός και ως βοηθός σκηνοθέτη. Ασχολείται επαγγελματικά με τον χορό, κλασσικό και σύγχρονο. Τον Ιανουάριο 2008 συμμετείχε στην πρώτη ινδική (bollywood) κινηματογραφική παραγωγή που γυρίστηκε στην Ελλάδα, "Tashan".

Στη τηλεόραση το είδαμε στις σειρές: ως Φίλιππος Ρούσσος, στην κοινωνική σειρά του Γιάννη Βασιλειάδη "Τα μυστικά της Εδέμ (2008)" στο Mega, στην δραματική σειρά "Μόνο μια φορά (2009)" στο Sigma TV, ως Δημήτρης, στην κοινωνική σειρά του Κλείτου Κλείτου "Στην άκρη του παραδείσου (2010)" στο ΡΙΚ1, στην δραματική σειρά του Γιώργου Σιούγα "Μηδέν (2012)" στο Mega Κύπρου, ως Ορέστης στην κοινωνική σειρά των Πάνου Κούτρα και Χριστίνας Τρύφωνο "Όνειρο ήταν... (2013)" στο Mega Κύπρου, και, ως Αλέξης στην δραματική σειρά του Σταύρου Ποταμάρη "Καταιγίδα (2015)" στο Sigma TV, καθώς και στο επεισόδιο «Ιδιοκτήτης (2007)» της σειράς τρόμου του Ant1 "Ιστορίες από την απέναντι όχθη", στο ρόλο του Tάκη.

periergos.gr