Αμάντα Κρου (Amanda Crew) βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα της καναδέζας ηθοποιού Αμάντα Κρου (Amanda Crew).

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Η Αμάντα Κρου (Amanda Crew) γεννήθηκε στις 5 Ιουνίου του 1986 στο Λάνγκλεϊ της επαρχίας της Βρετανική Κολούμπια του Καναδά, και είναι ηθοποιός. Είναι γνωστή για τους ρόλους της στις τηλεοπτικές σειρές "15/Love (2005-2006)" ως Tanis McTaggart, και "Whistler (2006-2008)" ως Carrie Miller, καθώς και στις ταινίες μεγάλου μήκους "Final Destination 3 (2006)" ως Julie Christensen, "Sex Drive (2008)" ως Felicia Alpine, "The Haunting in Connecticut (2009)" ως Wendy Campbell, "Charlie St. Cloud (2010)" ως Tess Carroll, και "Crazy Kind of Love (2013)" ως Bette Mack. Έκανε εμφανίσεις σε αρκετές τηλεοπτικές σειρές, όπως "Life as We Know It (2005)", "Suits (2011)" και "Motive (2014)". Σήμερα, είναι ένα κύριο μέλος του cast της σειράς "Silicon Valley", ως Monica.

Το 2005, σε ηλικία 19 ετών, έκανε το ντεμπούτο της στην εφηβική δραματική σειρά "Life as We Know It" ως Polly Brewer. Έκανε μια σύντομη εμφάνιση σε ένα επεισόδιο του "Smallville (2005)". Από το 2005 έως το 2006, έπαιξε ως Tanis McTaggart στο δράμα εφήβων "15/Love", μαζί με την Meaghan Rath. Από το 2006 έως το 2008, έπαιξε ως Carrie Miller στο δράμα εφήβων "Whistler". Από τον ρόλο της αυτό κέρδισε το βραβείο Leo για την καλύτερη απόδοση από μια γυναίκα σε μια δραματική σειρά.

Στο κινηματογράφο έκανε το ντεμπούτο της στο υπερφυσικό θρίλερ "Final Destination 3 (2006)", μαζί με τους Mary Elizabeth Winstead, Ryan Merriman, και Alexz Johnson.

Η Crew έχει το blog «Granny Girls» μαζί με το φίλο της, τον ηθοποιό Amber Borycki. [periergos.gr]