Άλις Μπράγκα (Alice Braga) βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα της βραζιλιάνας ηθοποιού Άλις Μπράγκα (Alice Braga).

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Η Άλις Μπράγκα (Alice Braga) (πλήρης όνομα: Alice Braga Moraes) γεννήθηκε στις 15 Απριλίου του 1983 στο Σάο Πάολο της Βραζιλίας, και είναι ηθοποιός. Έχει εμφανιστεί σε πολλές ταινίες της Βραζιλίας, και είναι περισσότερο γνωστή για τους ρόλους της ως Angélica στην δραματική ταινία εγκλήματος "City of God (2002)", και ως Karina στη δραματική ταινία "Lower City (2005)". Έχει πρωταγωνιστήσει σε πολλές ταινίες του Χόλιγουντ, όπως: "I Am Legend (2007)", "Repo Men (2010)", "Predators (2010)", "The Rite (2011)" και πιο πρόσφατα "Elysium (2013)".

Η Braga, ξεκίνησε την καριέρα της με την εμφάνιση σε σχολικές παραστάσεις και διαφημίσεις. Πρώτη της δουλειά ήταν σε μία διαφήμιση για γιαούρτι όταν ήταν οκτώ ετών. Ως έφηβη άρχισε να εμφανίζεται σε τηλεοπτικούς και κινηματοφραφικούς ρόλους. Το 1998, η Braga έκανε το ντεμπούτο της στον κινηματογράφο, όταν εμφανίστηκε ως Cláudia στη μικρού μήκους πορτογαλόφωνη ταινία "Trampolim". Έκανε το ντεμπούτο της σε αγγλόφωνη ταινία το 2006, στο ανεξάρτητο δράμα "Journey to the End of Night" με πρωταγωνιστές τους Brendan Fraser, Mos Def, και Catalina Sandino Moreno, η οποία έκανε πρεμιέρα στο 5ο Ετήσιο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Tribeca. Το 2007, η Braga έπαιξε στην υπερπαραγωγή του Γουίλ Σμιθ "I Am Legend" ως Anna Montez.

Μιλάει άπταιστα πορτογαλικά, ισπανικά και αγγλικά. [periergos.gr]