Άλι Κάρτερ (Ali Larter) βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα:

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Η Άλι Κάρτερ (Ali Larter) (πλήρης όνομα: Alison Elizabeth Larter) γεννήθηκε στις 28 Φεβρουαρίου του 1976 στην Τσέρι Χιλ, Νιου Τζέρσεϊ, και είναι ηθοποιός και πρώην μοντέλο. Είναι γνωστή για τους διπλούς ρόλους της ως Niki Sanders και Tracy Strauss στην επιστημονικής φαντασίας τηλεοπτική σειρά του NBC "Heroes", καθώς και οι ρόλοι της ως guest της σε διάφορες τηλεοπτικές εκπομπές στη δεκαετία του 1990.

Η Άλι ξεκίνησε την καριέρα της στο μόντελινγκ με το γνωστό πρακτορείο μοντέλων Ford σε ηλικία 13 ετών. Στα 17 της, εγκαταστάθηκε προσωρινά στην Ιαπωνία. Ένα χρόνο αργότερα, το 1995, ακολούθησε τον τότε φίλο της στο Λος Άντζελες. Σύντομα άρχισε μαθήματα υποκριτικής ακολουθώντας τη συμβουλή ενός φίλου.

Ο πρώτος της επαγγελματικός ρόλος ήρθε το 1997, στην τηλεοπτική σειρά "Chicago Sons". Αργότερα ακολούθησαν εμφανίσεις σε διάφορες άλλες τηλεοπτικές παραγωγές μεταξύ των οποίων τα "Dawson's Creek", "Chicago Hope" και "Just Shoot Me". Η πρώτη της κινηματογραφική εμφάνιση έγινε το 1999 με τις ταινίες "Varsity Blues" και "House on Haunted Hill (Το Σπίτι στο στοιχειωμένο Λόφο)". Τα επόμενα χρόνια συμμετείχε σε μια σειρά ταινιών απευθυνόμενων κυρίως σε νεανικό κοινό, μεταξύ των οποίων οι εμπορικές επιτυχίες "Legally Blonde (Η Εκδίκηση της Ξανθιάς)" και "Final Destination (Βλέπω το Θάνατο σου)". Το 2001, η Άλι εμφανίστηκε στο θεατρικό έργο "The Vagina Monologues (Μονόλογοι Αιδοίων)" στη Νέα Υόρκη. Επίσης, πρωταγωνίστησε και στις ταινίες "Resident Evil: Extinction (2007)" και "Resident Evil: Afterlife (2010)".

Το 2002, κατετάχθει 40η στη λίστα του περιοδικού Stuff με τις "102 Πιο Σέξι Γυναίκες στον Κόσμο". [periergos.gr]