Αλεξάνδρα Χασάνι Βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα της ελληνίδας ηθοποιού Αλεξάνδρα Χασάνι.

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Η Αλεξάνδρα Χασάνι γεννήθηκε το 1989 στους Αγίους Σαράντα της Αλβανίας, και είναι ηθοποιός. Είναι απόφοιτος της Δραματικής σχολής του Εθνικού Θεάτρου (2010).

Στο θέατρο έχει συμμετάσχει στις παραστάσεις: "Βατρά-Χ" σκην. Δ. Λιγνάδης (2007), "Τιτανικός" σκην. Κ. Ρήγος (2008), "Ηλέκτρα" σκην. Μ. Φριτζήλα (2011), "Μελάνι" σκην. Μπ. Γαλιατσάτος (2012), "Ο εφιάλτης μιας δεξίωσης" σκην. Ζ. Ξανθοπούλου (2012). Παιδικό θέατρο με την ομάδα Μαρμελάδα (2010-2013).

Στις ταινίες μικρού μήκους: "13 1/2 (2010)"  σε σκηνοθεσία Χάρη Βαφειάδη, από την οποία κέρδισε τιμητική διάκριση καλύτερης γυναικείας ερμηνείας στο Φεστιβάλ Δράμας (2010),  " Ο μπαμπάς μου, ο Λένιν και ο Φρέντυ (2011)" σε σκηνοθεσία Ρηνιώς Δραγασάκη, "Συμπτώσεις" σε σκηνοθεσία Ρ. Βάρναλη, καθώς και στην ταινία μεγάλου μήκους "The Republic (2015)", σε σκηνοθεσία Δημήτρη Τζέτζα.

periergos.gr