Αγνή Χιώτη βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα της ελληνίδας ηθοποιού Αγνής Χιώτη.

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Η Αγνή Χιώτη γεννήθηκε στις 26 Φεβρουαρίου στην Αθήνα, και είναι ηθοποιός. Σπούδασε στο Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστημίο Αθηνών στο Τμήμα Ιστορίας Αρχαιολογίας στη Φιλοσοφική Αθηνών. Το 2007 αποφοίτησε από την Δραματική Σχολή Θεατρικά Δρώμενα Ίασμος-Βασίλης Διαμαντόπουλος. Από το 2008 είναι το ιδρυτικό μέλος της Θεατρικής ομάδας Repente.

Έκανε το τηλεοπτικό ντεμπούτο το 2014, όταν εμφανίστηκε στο επεισόδιο «Το λήθο Μπαλέτο» της κωμικής σειρά του OTE TV "Δια Ταύτα (2013)", σε σκηνοθεσία Λάκη Λαζόπουλου.

Στον κινηματογράφο, έπαιξε στις ταινίες μικρού μήκους "Πτέρυγα Κάπα (2007)" σε σκηνοθεσία Ειρήνης Δερμιτζάκη, και "Q (2008)" σε σκηνοθεσία Νίκου Καραγέωργου.

[periergos.gr]