Υπάρχει σχέση ανάμεσα στα κονδυλώματα και τον καρκίνο του τραχήλου της μήτρας;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Οι τύποι του ιού που συνήθως προξενούν κονδυλώματα είναι διαφορετικοί από αυτούς που σχετίζονται με τον καρκίνο του τραχήλου της μήτρας. Ο τύπος λοιπόν του ιού πρέπει να ταυτοποιείται με τεχνικές μοριακής βιολογίας. Πάντως, κάθε γυναίκα με κονδυλώματα πρέπει να ελέγχεται περιοδικά και με Pap test ανάλογα με τις διεθνείς οδηγίες.