Τι συμβολίζει το Τοπάζι;

Ποιος ο συμβολισμός και ποιες οι ιδιότητες του κρύσταλλου/πέτρας τοπάζι;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Το μπλέ τοπάζι εμπνέει τις ηγετικές ικανότητες, την ψυχική γνώση, την πνευματική ανάπτυξη, την ηρεμία και την ψυχική ενόραση. Το διάφανο τοπάζι μας βοηθά να επικοινωνήσουμε με τα πνεύματα της φύσης και με όλα τα ζώα και τα φυτά της γης.

Το χρυσό τοπάζι αναπτύσσει τη γενναιοδωρία, την ευτυχία, την αίσθηση του χιούμορ, την αισιοδοξία, τη δημιουργικότητα, τη σοφία, την έμπνευση, την αφθονία και την αγάπη. Προσελκύει επίσης την αγάπη και μας διδάσκει για την πνευματική αγάπη. Το πράσινο τοπάζι μας οδηγεί στην συγχώρεση και την κατανόηση. Το ροζ τοπάζι προωθεί την τιμή και την αλήθεια.