Τι συμβολίζει η σημαία της Αμερικής;

Τι συμβολίζει η σημαία των Η.Π.Α. (Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής);

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Η σημαία των Ηνωμένων Πολιτειών αποτελείται από 13 ισομεγέθεις οριζόντιες λωρίδες χρώματος κόκκινου και λευκού. Οι λωρίδες είναι ισάριθμες με τις αρχικές αποικίες που εξεγέρθηκαν εναντίον της Βρετανίας και σχημάτισαν τις Ηνωμένες Πολιτείες. Το μπλε ορθογώνιο φέρει 50 μικρά, λευκά, πεντάκτινα αστέρια, τα οποία συμβολίζουν τις 50 σήμερα πολιτείες της ομοσπονδιακής ένωσης. Κάθε πολιτεία έχει τη δική του σημαία.