Τι προκαλεί τη δυσκοιλιότητα;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Καθώς οι τροφές που τρώμε περνούν μέσα από το πεπτικό μας σύστημα, ο οργανισμός απορροφά τα θρεπτικά συστατικά και το νερό. Αποτέλεσμα αυτής της διαδικασίας είναι ο σχηματισμός των κοπράνων, τα οποία προωθούνται στο έντερο μέσω συσπάσεων του τοιχώματός του, που ονομάζονται περισταλτικές κινήσεις. Στη δυσκοιλιότητα ο περισταλτισμός είναι μειωμένος και όσο τα κόπρανα παραμένουν στο έντερο τόσο αφυδατώνονται, γίνονται σκληρά και το πρόβλημα επιδεινώνεται.

Τις περισσότερες φορές δεν γνωρίζουμε την ακριβή αιτιολογία της δυσκοιλιότητας και μιλάμε για ιδιοπαθή δυσκοιλιότητα, που είναι χρόνια κατάσταση και έχει κληρονομική βάση. Παράγοντες που επιδεινώνουν την ιδιοπαθή δυσκοιλιότητα είναι το πτωχό σε ίνες διαιτολόγιο, η λήψη μειωμένων ποσοτήτων υγρών, η απουσία φυσικής δραστηριότητας - άσκησης, το άγχος, αλλά και η οικειοθελής αναστολή (για λόγους υγιεινής, κοινωνικούς, ψυχολογικούς) της κένωσης. Πέραν της ιδιοπαθούς δυσκοιλιότητας, πολύ σπανιότερα αίτια δυσκοιλιότητας είναι νοσήματα όπως σακχαρώδης διαβήτης, υποθυρεοειδισμός, κατάθλιψη, καρκίνος του παχέος εντέρου, αλλά και διάφορα φάρμακα, όπως αντιόξινα, συμπληρώματα σιδήρου και ασβεστίου και μερικά καρδιολογικά φάρμακα.

enet.gr