Τι πρέπει να γνωρίζω πριν αγοράσω έναν σκύλο Μαστίφ Αγγλικό;

Συνοπτικά όλα όσα πρέπει να γνωρίζεται για το σκύλο ράτσας English Mastiff που αποφασίσατε να αγοράσετε.

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Προέλευση: Μεγάλη Βρετανία
Έτη ζωής: 9-14 χρόνια
Βάρος: 79-86 κιλά
Ύψος: 69-76 εκατοστά
Χρώμα: Βερικοκί ή ασημί, υπόξανθο ως βασικό χρώμα με μαύρες κηλίδες
Πιθανές ασθένειες: Μπορεί να εμφανίσει δυσπλασία των γοφών και γαστρική ανεπάρκεια
Περιποίηση: Ελάχιστη
Ιδιοσυγκρασία: Άγρυπνο, ανεξάρτητο, ατρόμητο, γενναίο, ήρεμο, έντιμο, καλοσυνάτο
Τύπος: Φύλακας

Έχει έμφυτη την ικανότητα της προστασία του σπιτιού του, έχει ανάγκη από πολύ φαγητό, αλλά και πολλή άσκηση για να μην παχύνει. Είναι πιστό και αφοσιωμένο στον ιδιοκτήτη του και, λόγω μεγέθους, χρειάζεται αρκετό χώρο. Γι' αυτό και δεν είναι κατάλληλο για διαμέρισμα.