Τι πρέπει να γνωρίζω πριν αγοράσω έναν σκύλο Κινεζικό Σκυλί με Λοφίο;

Συνοπτικά όλα όσα πρέπει να γνωρίζεται για το σκύλο ράτσας Chinese Crested που αποφασίσατε να αγοράσετε.

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Προέλευση: Κίνα
Έτη ζωής: 13-17 χρόνια
Βάρος: 50-90 κιλά
Ύψος: 2-5 εκατοστά
Χρώμα: Άσπρο, μαύρο, κανελί
Πιθανές ασθένειες: Το δέρμα του χρειάζεται προστασία καθώς είναι επιρρεπές σε ακμή, ξηρότητα και ηλιακά εγκαύματα
Περιποίηση: Το λοφίο του χρειάζεται τακτικό βούρτσισμα
Ιδιοσυγκρασία: Αηιόπιστο, γοητευτικό, έξυπνο, χαριτωμένο, ζωηρό, χαρωπό
Τύπος: Σύντροφος

Ο φύλακας των κινέζων αυτοκρατόρων. Πρόκειται για άτριχη ράτσα, με ιδιαίτερη προσωπικότητα. Χρειάζεται σιγουριά και ασφάλεια, καθώς και προσοχή στο κρύο και στη ζέστη. Αγαπάει το παιχνίδι, ιδιαίτερα με τα παιδιά, και δεν του αρέσει να μένει μόνος του.