Τι είναι τα έμπλαστρα νικοτίνης;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Πρόκειται για μικ΄ρα διαδερμικά αυτοκόλλητα, που τοποθετούνται μία φορά την ημέρα σε κάποιο άτριχο σημείο του σώματος. Σταδιακά απελευθερώνουν τη νικοτίνη στο δέρμα, η οποία από εκεί καταλήγει στην κυκλοφορία του αίματος. Έτσι διατηρούνται σταθερά τα επίπεδα της νικοτίνης στον οργανισμό και μειώνεται το στερητικό σύνδρομο.

Η χρήση τους δεν πρέπει να ξεπερνά τις 12 εβδομάδες. Δεν συνιστώνται επίσης σε όσους έχουν δερματικά προβλήματα (π.χ. εκζέματα).