Τι είναι το ISDN;

Θέματα:

Απαντήσεις

ISDN (Integrated Services Digital Network) είναι ένα σύστημα ψηφιακής συνδέσεις τηλεφώνου που έχει σχεδιαστεί για την αποστολή φωνής, βίντεο και δεδομένων ταυτόχρονα κατά την ψηφιακή ή απλών τηλεφωνικών γραμμών, με ένα πολύ πιο γρήγορα την ταχύτητα και την υψηλότερη ποιότητα από ένα αναλογικό σύστημα μπορεί να προσφέρει.

http://www.go-isdn.gr/faq/default.asp?faqid=1

http://el.tech-faq.com/isdn.shtml

Έχω 2 τηλ. συνδεσεις στο σπίτι μου.

Εάν τα αντικαταστήσω με ISDN για να έχω ιντερνετ, τηλεόραση,

μπορώ να διατηρήσω τις 2 τηλ. συνδέσεις με τους ίδιους αριθμούς(ΦΟΡΗΤΌΤΗΤΑ) που έχω τώρα?

Για να σας διευκολύνω οι τηλ. συνδέσεις είναι οι

2106858161 και

Το ιντερνετ και η τηλεόραση παίζει απο ADSL και είναι αδιάφορο αν ειναι ISDN ή απλή η σύνδεση σου.

Η μόνη χρηστική ευκολία του ISDN πλέον είναι ότι μπορείς να έχεις εως οκτώ τηλεφωνικους αριθμούς σε ένα μόνο σύρμα εισόδου, και με κατάλληο εξοπλισμό -αν ειναι παραπάνω απο δυο- να τους μοιράζεις σε όποιες συσκευές επιθυμείς.

Αν είναι δύο το καταφερνει το ίδο καλά και ο εξοπλισμός που σου δίνει ο ΟΤΕ.

Αυτά όσον αφορά απλά συσκευες. Υπάρχουν και δυο πορτες για ISDN συσκευες, όπως τελεκονφερανς, αλλά νομίζω ότι πλέον αυτά δεν έλκουν κανένα πλέον.

Η φορητότητα βέβαια ισχυει, ιδιως αν είσαι ΟΤΕ -ειναι ο μονος που εχει ISDN