Τι είναι η τεχνική HAL-RAR;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Στην προσπάθεια για πιο ανώδυνες τεχνικές αναπτύχθηκε και η τεχνική της απολίνωσης των αιμορροϊδικών αρτηριών. Πρόκειται για μια ενδοσκοπική τεχνική όπου όλες οι παρεμβάσεις γίνονται εντός του εντέρου και μακρυά από το δέρμα του πρωκτού που είναι και το πλέον επώδυνο σημείο. Με τη βοήθεια υπερήχων, αναγνωρίζονται οι αρτηρίες που αιματώνουν τους αιμορροϊδικούς όζους. Το κάθε αγγείο απολινώνεται (ράβεται) ξεχωριστά ώστε να μειωθεί η παροχή αίματος στις αιμορροϊδικές φλέβες. Αποτέλεσμα είναι σε διάστημα λίγων εβδομάδων, οι αιμορροϊδικοί όζοι να υποστρέφουν, να μειώνονται δηλαδή σε μέγεθος και να μην αιμορραγούν. Παράλληλα και εάν οι αιμορροϊδες είναι εξωτερικές και προπίπτουν αρκετά γίνεται και η «ορθο-πρωκτική ανάρτηση». Αυτή πολύ απλά είναι η συρραφή και έλξη των αιμορροϊδων προς το έντερο.

Η τεχνική έχει ποσοστά επιτυχίας που φθάνουν το 85% και είναι ιδιαίτερα αποτελεσματική για αιμορροϊδες μέχρι 3ου βαθμού. Μπορεί να γίνει σε νοσηλεία της μίας ημέρας και συνήθως απαιτεί γενική νάρκωση.