Τι είναι η Λάτα;

Τι σημαίνει η σπάνια λέξη Λάτα;

Απαντήσεις

Λάτα είναι ο τενεκές, η λαμαρίνα και κατ' επέκταση το μεταλλικό δοχείο, ιδίως δε το δοχείο που χρησιμοποιούσαν μέχρι πριν από λίγες δεκαετίες για να μεταφέρουν καθημερινά το νερό από τη βρύση του χωριού στο σπίτι. Δάνειο από το ιταλικό latta, είναι λέξη κυρίως των Επτανήσων και της Πελοποννήσου. Και λάτινος, ο τενεκεδένιος.

Θέλοντας να δείξει τρόπους αποφυγής της σαρακοστιανής νηστείας σε μια εποχή που η τήρηση της ήταν σχεδόν υποχρεωτική στην επαρχία, ο Λασκαράτος σε ένα σατιρικό του ποίημα γράφει: «Κυνήγι βρίσκεις εις σε κάθε ράχη / και πηχτόγαλο λάτες έχει ο Φώτης» (το μπακάλικο). Ο Βάρναλης σε ένα χρονογράφημα με αναμνήσεις από την εξορία γράφει για έναν μοραϊτη συνεξοριστό του που αποκαλούσε λάτα το τσίγκινο κύπελλο του - λέξη άγνωστη για τον ίδιο. Πιο κοντά στις μέρες μας, ο Στάθης Σταυρόπουλος γράφει ότι στην Κατοχή οι μαυραγορίτες «δίνανε δυο λάτες λάδι για να πάρουν το σπίτι».

Η λέξη ακούγεται και σήμερα στα μέρη εκείνα· μάλιστα, λατάκια λέγονται τα κουτάκια της μπίρας και των αναψυκτικών.