"Σουλειμάν ο Μεγαλοπρεπής" τι θα δούμε σήμερα;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Σήμερα 6 Σεπτεμβρίου 2012 (επεισόδιο 4ο)

Ο Λοχίας Μπεχράμ, ο οποίος είχε σταλεί ως απεσταλμένος στον Ούγγρο Βασιλιά Λάιο, δολοφονείται.

Στο Τοπ Καπί, ο Σουλτάνος Σουλεϊμάν αποφασίζει να ξεκινήσει την εκστρατεία κατά της Ρόδου.

Η Μαχιντεβράν παρατηρεί στο δάκτυλο της Χουρέμ το δακτυλίδι που θα έδινε στην ίδια ως δώρο ο Σουλτάνος Σουλεϊμάν και λιποθυμά.

H Αρχίατρος εξετάζει τη Μαχιντεβράν και είναι έγκυος!

Πόσα επεισόδια είναι το τούρκικο σήριαλ «Σουλεϊμάν ο Μεγαλοπρεπής»
Cast και πληροφορίες των ηθοποιών

Σήμερα 7 Σεπτεμβρίου 2012 (επεισόδιο 5)

Ενώ οι προετοιμασίες του στρατού προχωρούν ακόμα, το δώρο του Ούγγρου βασιλιά φτάνει στο παλάτι. Όλοι συγκλονίζονται στην θέα του δώρου, είναι το κεφάλι του Λοχία Μπεχράμ. Ο Σουλτάνος Σουλεϊμάν, εξοργισμένος, αποφασίζει πλέον να κατακτήσει το Βελιγράδι.

Το δαχτυλίδι που έδωσε ο Σουλεϊμάν στη Χουρρέμ εξαφανίζεται. Η Χουρρέμ πιστεύει ότι το δαχτυλίδι της έχει κλαπεί και παρά το γεγονός ότι δημιουργεί μεγάλη σκηνή γι' αυτό δεν μπορεί να το βρει. Ο Ιμπραήμ ανακαλύπτει το μυστήριο πίσω από το χαμένο δαχτυλίδι, αλλά προκείμενου να διατηρήσει τις ισορροπίες στο χαρέμι, προτημάει να μιλήσει πρώτα στην Βασιλομήτωρ, εκείνη τώρα θα ξεκαθαρίσει την κατάσταση.

Η Μαχιντεβράν θεωρεί υπεύθυνη την Χουρρέμ για το θάνατο του μωρού της και της επιτίθεται. Την χτυπάει συνεχώς μέχρι που πέφτει αναίσθητη. Το χαρέμι αναστατώνεται με το σκάνδαλο αυτό και η Βασιλομήτωρ  προσπαθεί να αποκρύψει από τον Σουλτάνο Σουλεϊμάν την τρομερή αυτή κατάσταση, αλλά δεν τα καταφέρνει. Ο Σουλεϊμάν καλεί την Χουρέμ στο δωμάτιο του και εξοργίζεται όταν μαθαίνει ότι δεν μπορεί να πάει να τον βρει. Η Μαχιντεβράν δεν γνωρίζει ακόμα τι την περιμένει...

Σήμερα 10 Σεπτεμβρίου 2012 (επεισόδιο 6)

Η Μαχιντεβράν θεωρεί υπεύθυνη την Χουρρέμ για το θάνατο του μωρού της και της επιτίθεται. Την χτυπάει συνεχώς μέχρι που πέφτει αναίσθητη. Το χαρέμι αναστατώνεται με το σκάνδαλο αυτό και η Βασιλομήτωρ  προσπαθεί να αποκρύψει από τον Σουλτάνο Σουλεϊμάν την τρομερή αυτή κατάσταση, αλλά δεν τα καταφέρνει.

Ο Σουλεϊμάν καλεί την Χουρέμ στο δωμάτιο του και εξοργίζεται όταν μαθαίνει ότι δεν μπορεί να πάει να τον βρει. Η Μαχιντεβράν δεν γνωρίζει ακόμα τι την περιμένει...

Σήμερα Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου 2012 (επεισόδιο 7)

Ο Σουλεϊμάν βρίσκεται  στο δρόμο για το Βελιγράδι. Η Βασιλομήτωρ προσπαθεί να εκμεταλλευτεί  την απουσία του, για να περιορίσει  και πάλι την Χουρρέμ.  Πιστεύει ότι αν της βρει έναν σύζυγο θα μπορέσει να την ξεφορτωθεί. Η Χουρρέμ δεν γνωρίζει τα σχέδια της και γράφει συνεχώς γράμματα στον αγαπημένο της Σουλεϊμάν.

Ο Σουλεϊμάν κατευθύνεται στο Βελιγράδι με τον στρατό του. Συζητά με τους αξιωματικούς  του τα σχέδια για την πολιορκία.  Υπάρχουν διαφορετικές απόψεις για την στρατηγική της πολιορκίας και ο Σουλεϊμάν πιστεύει πως θα πρέπει να ακούσει την γνώμη όλων, πρωτού πάρει την  τελική απόφαση.

Η Χουρρέμ ανακαλύπτει ότι σκοπεύουν να την παντρέψουν με κάποιον και στη συνέχεια να την διώξουν από το παλάτι.  Παθαίνει νευρική κρίση, τους ικετεύει να την κρατήσουν στο παλάτι, άλλα έχουν είδη αποφασίσουν να την διώξουν. Ως τελευταία ελπίδα, τους λέει ότι είναι έγκυος, αλλά η Βασιλομήτωρ και το υψηλά ιστάμενο προσωπικό του παλατιού δεν φαίνεται να την πιστεύουν.

Πόσα επεισόδια είναι το τούρκικο σήριαλ «Σουλεϊμάν ο Μεγαλοπρεπής»
Cast και πληροφορίες των ηθοποιών

Σήμερα Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου 2012 (επεισόδιο 8)

Ο Σουλτάνος Σουλεϊμάν βρίσκεται στο δρόμο για το Βελιγράδι. Η Βασιλομήτωρ προσπαθεί να εκμεταλλευτεί την απουσία του Σουλεϊμάν για να περιορίσει και πάλι τη Χουρρέμ. Πιστεύει ότι εάν της βρει έναν σύζυγο, θα μπορέσει να την ξεφορτωθεί. Η Χουρρέμ δεν γνωρίζει τα σχέδιά της και γράφει συνεχώς επιστολές στον αγαπημένο της Σουλεϊμάν. Ο Σουλεϊμάν κατευθύνεται στο Βελιγράδι με τον στρατό του. Συζητά με τους αξιωματικούς του τα σχέδια για την πολιορκία. Υπάρχουν διαφορετικές απόψεις για τη στρατηγική της πολιορκίας και ο Σουλεϊμάν πιστεύει ότι θα πρέπει να ακούσει τη γνώμη όλων, προτού πάρει την τελική απόφαση.

Η Χουρρέμ ανακαλύπτει ότι σκοπεύουν να την παντρέψουν με κάποιον και στη συνέχεια να τη διώξουν από το παλάτι. Παθαίνει νευρική κρίση, τους ικετεύει να την κρατήσουν στο παλάτι αλλά έχουν ήδη αποφασίσει να τη διώξουν. Ως τελευταία ελπίδα, τους λέει ότι είναι έγκυος αλλά η Βασιλομήτωρ και το υψηλά ιστάμενο προσωπικό του παλατιού δεν φαίνεται να την πιστεύουν. Ο Οθωμανικός στρατός επιτίθεται στο οχυρό της Ζεμούν.

Ο Σουλτάνος Σουλεϊμάν μαθαίνει ότι ο Ούγγρος Βασιλιάς Λάιος βρίσκεται επίσης μέσα στο οχυρό. Το οχυρό καταλαμβάνεται γρήγορα, αλλά ο Σουλεϊμάν δεν θέλει να σταματήσει μέχρι να συλληφθεί ο Λάιος. Ένα ατελείωτο κυνηγητό ξεκινάει μεταξύ του Λάιου και του Οθωμανικού στρατού.

Σήμερα Πέμπτη 13 Σεπτεμβρίου 2012 (επεισόδιο 9)

Η εκστρατεία για το Βελιγράδι βρίσκεται σε εξέλιξη. Οι άνθρωποι του παλατιού Τοπ Καπί  προσεύχονται για τον στρατό τους.  Ο Σουλεϊμάν βρίσκεται πολύ κοντά στο να πετύχει την πρώτη του νίκη. Σχεδιάζει επίσης να επεκτείνει τον πόλεμο και στην Δυτική Ευρώπη.

Ο Σουλεϊμάν επιστρέφει στην Κωνσταντινούπολη. Η νίκη του Οθωμανικού στρατού και επιστροφή του Σουλτάνου γιορτάζονται σε ολόκληρη την πόλη.  Η Χουρρέμ βρίσκει την ευκαιρία να δει τον Σουλεϊμάν να του ανακοινώσει τα ευχάριστα νέα ... Τελικά η Χουρρέμ είναι έγκυος! Ο Σουλτάνος επίσης δεν βλέπει την ώρα να την συναντήσει.

Η Μαχιντεβράν που ζηλεύει φρικτά την Χουρρέμ, σκέφτεται ένα κακόβουλο σχέδιο για να την ξεφορτωθεί...

Σήμερα Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου 2012 (επεισόδιο 10)

Ο Σουλεϊμάν επιστρέφει στην Κωνσταντινούπολη. Η νίκη του Οθωμανικού στρατού και επιστροφή του Σουλτάνου γιορτάζονται σε ολόκληρη την πόλη.  Η Χουρρέμ βρίσκει την ευκαιρία να δει τον Σουλεϊμάν και εκείνος επίσης δεν βλέπει την ώρα να την συναντήσει.

Η Μαχιντεβράν που ζηλεύει φρικτά την Χουρρέμ, σκέφτεται ένα κακόβουλο σχέδιο για να την ξεφορτωθεί...

Η Μαχιντεβράν που ζηλεύει φρικτά την Χουρρέμ, σκέφτεται ένα κακόβουλο σχέδιο για να την ξεφορτωθεί. Η νύχτα που πέρασε η Χουρρέμ με τον Σουλεϊμάν έχει άδοξο τέλος, καθώς η Χουρρέμ δηλητηριάζεται και κινδυνεύει η ζωή της.

Σήμερα Δευτέρα 17 Σεπτεμβρίου 2012 (επεισόδιο 11)

Ο Σουλεϊμάν τελικά σώζει την Χουρρέμ προσφέροντας της τις πρώτες βοήθειες και καλεί αμέσως τον Ιμπραήμ.  Όμως ο Ιμπραήμ βρίσκεται σε μια μυστική συνάντηση.  Οι γιατροί  του παλατιού αναλαμβάνουν την Χουρρέμ.  Καθώς η υγεία της βελτιώνεται, οι γιατροί ανακοινώνουν στον Σουλεϊμάν ότι θα επιζήσει.

Ο Ιμπραήμ αναλαμβάνει να βρει  τους δράστες. Η Γκιουλσάχ, η σκλάβα που έριξε το δηλητήριο στο φαγητό της Χουρρέμ, προσπαθεί να κρύψει τα ίχνη που άφησε πίσω της, αλλά δεν μπορεί να ξεφύγει από την προσοχή του Ιμπραήμ.

Όταν ο Ιμπραήμ μαθαίνει την αλήθεια που κρύβεται πίσω από την απόπειρα δολοφονίας της Χουρρέμ,  συνειδητοποιεί ότι βρίσκεται αντιμέτωπος με ένα δίλημμα: Δεν μπορεί να αποφασίσει αν θα πρέπει να πει ή όχι στον Σουλεϊμάν ότι η Μαχιντεβράν  βρίσκεται  πίσω από την απόπειρα δολοφονίας.

Σήμερα Τρίτη 18 Σεπτεμβρίου 2012 (επεισόδιο 12)

Ο Σουλεϊμάν ανησυχεί για την ασφάλεια της Χουρρέμ και διατάσσει το προσωπικό του χαρεμιού να ετοιμάσουν ένα μεγάλο δωμάτιο για εκείνη. Όταν πλέον μεταφέρεται σε καινούργιους  χώρους, ανακαλύπτει πως η καλύτερη της φίλη, η Μαρία, έχει ασπαστεί το Ισλάμ και έχει αλλάξει  το όνομα της σε Γκιουλνιχάλ.

Ο Σουλτάνος Σουλεϊμάν πιστεύει πως δεν πρέπει να σταματήσει τώρα που ο στρατός του είναι πολύ δυνατός και θέλει να συνεχίσει τον πόλεμο για να επεκτείνει την Αυτοκρατορία. Ο καινούργιος στόχος του είναι η Ρόδος. Διατάσσει να ξεκινήσουν οι προετοιμασίες του πολέμου χωρίς δισταγμό.

Η Χουρρέμ  έρχεται κάθε μέρα ποιο κοντά με την Χατιτζέ. Η Χατιτζέ της εξομολογείται κάποια πράγματα για τον Ιμπραήμ.  Από το μυαλό της Χουρρέμ περνάει πως ο Ιμπραήμ και η Χατιτζέ έχουν σχέση. Η Βασιλομήτωρ βλέπει πόσο δυστυχισμένη είναι  η Χατητζέ και μιλά στον Σουλεϊμάν προκειμένου να βρεθεί  μια λύση.

Η Χουρρέμ είναι βέβαιη  πως κάτι συμβαίνει μεταξύ του Ιμπραήμ και της Χατιτζέ. Απειλεί διακριτικά τον Ιμπραήμ, θεωρώντας ότι μπορεί να χρησιμοποιήσει αυτή την πληροφορία εναντίον του. Ως αντίδραση ο Ιμπραήμ, αποφασίζει να στείλει μια άλλη σκλάβα στο κρεβάτι του Σουλεϊμάν. Η σκλάβα αυτή είναι η Γκιουλνιχάλ, η Μαρία, η καλύτερη φίλη και υπηρέτρια της Χουρρέμ.

Σήμερα Τετάρτη 19 Σεπτεμβρίου 2012 (επεισόδιο 13)

Η Χουρρέμ ανακρίνει την Γκιουλνιχάλ, προκειμένου να ανακαλύψει ποια κοπέλα έστειλαν στο κρεβάτι του Σουλτάνου. Η Γκιουλνιχάλ φοβάται την Χουρρέμ και συνεχίζει να κρύβει το γεγονός ότι εκείνη κοιμήθηκε μαζί του. Ο Σουλτάνος Σουλεΐμάν ετοιμάζεται να επιτεθεί στην Ρόδο. Ο λαός της Ρόδου ξέρει καλά πως δεν θα μπορέσει να τα βάλει με τον Οθωμανικό στρατό μόνος του και ζητάει βοήθεια από τους Ευρωπαίους ηγέτες. Ο Σουλεϊμάν ήξερε είδη ότι αυτό θα συμβεί και έχει λάβει τα μέτρα του.

Η Χουρρέμ φορά την γούνα που της έχει κάνει δώρο ο Σουλεϊμάν.  Όλες στο χαρέμι την ζηλεύουν και εκείνη καυχιέται για την σχέση της με τον Σουλεϊμάν. Η φιλία της με την Χατιτζέ πηγαίνει επίσης καλά. Η Βασιλομήτωρ έχει ενοχληθεί από την φιλία αυτή και λέει στην Χατιτζέ ν είναι προσεκτική. Η Χουρέμ επιθυμεί να βρεθεί με τον Σουλεϊμάν με όλη της την καρδιά και να περάσει την νύχτα μαζί του, αλλά το προσωπικό δεν της επιτρέπει καθότι μόλις έχει γεννήσει. Ο Ιμπραήμ στέλνει και πάλι την  Γκιουλνιχάλ στο διαμέρισμα του Σουλεϊμάν και τότε η Χουρρέμ καταλαβαίνει επιτέλους ποια είναι η γυναίκα που αναζητούσε και θυμώνει πολύ.

Σήμερα Δευτέρα 24 Σεπτεμβρίου 2012

Η Βασιλομήτωρ και ο Σουλτάνος Σουλεϊμάν συμφωνούν ότι ο Μεχμέτ Τσελεμπή, ο πριγκιπικός δάσκαλος, θα ήταν ο κατάλληλος σύζυγος για την Χατιτζέ. Ο Σουλεϊμάν αναγγέλλει τους αραβώνες τους και η Βασιλομήτωρ ξεκινάει τις προετοιμασίες για τον γάμο. Η Χατιτζέ είναι συντετριμμένη μαθαίνοντας το νέο και πιστεύει ότι οποιαδήποτε σχέση μεταξύ εκείνης και του Ιμπραήμ έχει πλέον τελειώσει. Παραμένει έξω στο χιόνι όλη νύχτα και αρρωσταίνει βαριά.

Η ζήλια της Χουρρέμ δεν έχει τέλος. Θέλει να εκδικηθεί την φίλη της γιατί κοιμήθηκε με τον Σουλτάνο και φυσικά βρίσκει τον τρόπο....

Σήμερα Τρίτη 25 Σεπτεμβρίου 2012

Η Βικτόρια καταφέρνει τελικά να εισέλθει στο χαρέμι του Παλατιού Τοπ Καπί, σχεδιάζοντας να εκδικηθεί για τη δολοφονία του αρραβωνιαστικού της κατά τη διάρκεια της τελετής του γάμου τους στο κάστρο της Ζεμούν στην Ουγγαρία. Ο Οθωμανικός στρατός πολιόρκησε το κάστρο της Ζεμούν τη νύχτα του γάμου τους, και ο μέλλων σύζυγος της Βικτόρια δολοφονήθηκε από τον Σουλτάνο Σουλεϊμάν. Η Βικτώρια, φλεγόμενη από επιθυμία να πάρει εκδίκηση για τον έρωτά της, φτάνει στην Κωνσταντινούπολη μεταμφιεσμένη ως άνδρας, αλλάζει το όνομά της σε Βίκτωρ και συναντά τον Ματρακτσί που είναι υπεύθυνος για την προμήθεια σκλάβων στο παλάτι. Μέσω αυτού γνωρίζει τον Ιμπραήμ Πασά και καταφέρνει να εισέλθει στο χαρέμι. Ο Ιμπραήμ αγνοεί τις προθέσεις της Βικτόρια και την αγοράζει ως σκλάβα-υπηρέτρια για να εργαστεί στο χαρέμι.

Εν τω μεταξύ, η Χουρρέμ είναι πολύ στεναχωρημένη που της πήραν το παιδί της μακριά από εκείνη για να το δώσουν σε μια τροφό. Πηγαίνει να επισκεφτεί τη γυναίκα που είναι υπεύθυνη για τα φυλαχτά και τα γούρια, και της ζητά να ετοιμάσει φυλαχτά για εκείνη, πιστεύοντας ότι θα τη βοηθήσουν να πάρει πίσω το παιδί της. Χαίρεται πολύ όταν τα φυλαχτά φτάνουν στα χέρια της και μαθαίνει ότι περιμένει και πάλι παιδί. Η Μαχιντεβράν αναστατώνεται μαθαίνοντας για την εγκυμοσύνη της Χουρρέμ.

Σήμερα Τετάρτη 26 Σεπτεμβρίου 2012

Ο Ιμπραήμ αγνοεί τις προθέσεις της Βικτόρια και την αγοράζει ως σκλάβα-υπηρέτρια για να εργαστεί στο χαρέμι. Εν τω μεταξύ, η Χουρρέμ είναι πολύ στεναχωρημένη που της πήραν το παιδί της μακριά από εκείνη για να το δώσουν σε μια τροφό. Πηγαίνει να επισκεφτεί τη γυναίκα που είναι υπεύθυνη για τα φυλαχτά και τα γούρια, και της ζητά να ετοιμάσει φυλαχτά για εκείνη, πιστεύοντας ότι θα τη βοηθήσουν να πάρει πίσω το παιδί της. Χαίρεται πολύ όταν τα φυλαχτά φτάνουν στα χέρια της και μαθαίνει ότι περιμένει και πάλι παιδί. Η Μαχιντεβράν αναστατώνεται μαθαίνοντας για την εγκυμοσύνη της Χουρρέμ.

Στο χαρέμι ξεσπάει μεγάλη φωτιά και οι πρίγκιπες βρίσκονται αντιμέτωποι με τον θάνατο. Μέσα στον πανικό η Βικτόρια σώζει τους πρίγκιπες με ηρωικό τρόπο και γίνεται η αγαπημένη σκλάβα της Βασιλομήτωρ. Η επιβράβευση γίνεται επισήμως αποδεχτή στο χαρέμι.

madata.gr

Σήμερα Πέμπτη 27 Σεπτεμβρίου 2012

Στο χαρέμι ξεσπάει μεγάλη φωτιά και οι πρίγκιπες βρίσκονται αντιμέτωποι με τον θάνατο. Μέσα στον πανικό η Βικτόρια σώζει τους πρίγκιπες με ηρωικό τρόπο και γίνεται η αγαπημένη σκλάβα της Βασιλομήτωρ. Η επιβράβευση γίνεται επισήμως αποδεχτή στο χαρέμι. Ξεκινά αμέσως έρευνα για να ανακαλυφθούν οι υπεύθυνοι για την φωτιά, αλλά δεν είναι δυνατόν να βγει κάποιο τελικό συμπέρασμα. Η Χουρρέμ και η Μαχιντεβράν κατηγορούν η μια την άλλη για την φωτιά, καθώς η Μαχιντεβράν ισχυρίζεται πως η Χουρρέμ σχεδίαζε να σκοτώσει τον γιο της Μαχιντεβράν.

Η Χατιτζέ που στο μεταξύ έχει αρραβωνιαστεί με τον Τσελεμπή Πασά, χάνει πλέον κάθε ελπίδα να είναι με τον Ιμπραήμ. Τον σκέφτεται συνεχώς αλλά γνωρίζει πως δεν θα μπορέσει ποτέ να είναι μαζί. Είναι συντετριμμένη. Οι προετοιμασίες για την εκστρατεία ολοκληρώνονται και ο στρατός προελαύνει για τη Ρόδο. Ο Σουλεϊμάν γνωρίζει καλά τους κινδύνους του πολέμου αυτού και ότι η νίκη δεν θα είναι  εύκολη. Η επίθεση στο πλοίο του κατά την διάρκεια μιας συνάντησης με τον Ιμπραήμ, αποδεικνύει πόσο δίκιο είχε, ο στόλος τους πέφτει σε ενέδρα . Οι άνθρωποι του παλατιού αγωνιούν καθώς μαθαίνουν τα τρομερά νέα.

madata.gr

Σήμερα Δευτέρα 1 Οκτωβρίου 2012

Η Χουρέμ είναι έτοιμη να γεννήσει και πονάει φριχτά. Ελπίζει πως και αυτό το παιδί θα είναι αγόρι, για να καθιερώσει την θέση της στο χαρέμι. Μαθαίνοντας η Μαχιντεβράν ότι το νεογέννητο της Χουρέμ είναι κορίτσι, ενθουσιάζεται.

Ο Τσελεπής Πασάς, αρραβωνιαστικός της πριγκίπισσας Χατιτζέ, είναι πολύ άρρωστος. Οι γιατροί δεν μπορούν να πουν τελικά αν θα καταφέρει να επιζήσει τελικά από αυτήν  την τρομερή ασθένεια.

Η ζωή του Σουλτάνου απειλείται, αλλά ο Ιμπραήμ είναι πάντα στο πλευρό του...

Σήμερα Τρίτη 2 Οκτωβρίου 2012

Ο Σουλεϊμάν διατάζει τους στρατιώτες του, να φέρουν τον Ιμπραήμ αμέσως μπροστά του. Ο Ιμπραήμ νομίζει πως ο Σουλέϊμαν έχει μάθει για την κρυφή σχέση του με την Χατιτζέ και θα τον αποκεφαλίσει. Γονατίζοντας μπροστά του και ως τελευταία επιθυμία, ζητά να σταλεί το νεκρό του σώμα στην πατρίδα του.

Όμως, δεν περίμενε ποτέ την αντίδραση του Σουλέϊμαν, απέναντι στην στάση και στην πρόταση του. Η ΧουρΡέμ έχει οργανώσει μια μεγάλη γιορτή στο χαρέμι για την επιστροφή του Σουλείμαν. Η Μαχιντεβράν διατάσει όλους τους υπηρέτες να σταματήσουν αυτή την διοργάνωση και εκείνοι έρχονται σε ρήξη με την Χουρρεμ. Ο Πιρί Πασάς παραιτείται από βεζίρης, λέγοντας ότι είναι πολύ μεγάλος και κουρασμένος πλέον για αυτή την θέση.

madata.gr

Σήμερα Τετάρτη 3 Οκτωβρίου 2012

Ο Σουλεϊμάν διατάσσει τους στρατιώτες του, να φέρουν τον Ιμπραήμ αμέσως μπροστά του. Ο Ιμπραήμ νομίζει ότι ο Σουλεϊμάν έχει μάθει για την κρυφή σχέση του με τη Χατιτζέ και ότι θα τον αποκεφαλίσει. Γονατίζοντας μπροστά του, ως τελευταία επιθυμία, ζητά να σταλεί το νεκρό του σώμα στην πατρίδα του. Όμως, δεν περίμενε ποτέ την αντίδραση του Σουλεϊμάν απέναντι στη στάση και στην πρότασή του. Η Χουρρέμ έχει οργανώσει μια μεγάλη γιορτή στο χαρέμι για την επιστροφή του Σουλεϊμάν. Η Μαχιντεβράν διατάσσει όλους τους υπηρέτες να σταματήσουν αυτή τη διοργάνωση κι εκείνοι έρχονται σε ρήξη με τη Χουρρέμ.

Ο Πιρί Πασάς παραιτείται από βεζίρης, λέγοντας ότι είναι πολύ μεγάλος και κουρασμένος πλέον για τη θέση αυτή. Ο Σουλεϊμάν διορίζει ως νέο βεζίρη του τον Ιμπραήμ. Ο Αχμέτ Πασάς και οι οπαδοί του δεν είναι καθόλου ευχαριστημένοι με την απόφαση αυτή. Ο Ιμπραήμ ανακαλύπτει ότι ο Τσελεμπή Πασάς, ο αρραβωνιαστικός της Χατιτζέ, έχει φυματίωση. Ενημερώνει τη Βασιλομήτωρ για την κατάσταση και εκείνη πηγαίνει στον Σουλεϊμάν για να μιλήσει μαζί του προκειμένου να τον πείσει να ακυρώσει τους αρραβώνες. Η αντίδραση του Σουλεϊμάν την ξαφνιάζει...

madata.gr

Σήμερα Παρασκευή 5 Οκτωβρίου 2012

Σουλεϊμάν εξοργίζεται με την Χουρρέμ και τα καμώματα της στο Χαρέμι. Θεωρεί ότι είναι πολύ πιεστική και υπερβολικά σίγουρη για τον εαυτό της. Αποφασίζει να περιορίσει την σχέση τους.

Ο Σουλεϊμάν καλεί την Μχιντεβράν να περάσει την νύχτα στο δωμάτιο του. Η Χουρρέμ δεν μπορεί να πιστέψει την εξέλιξη αυτή και πηγαίνει στον Ιμπραήμ να τον ρωτήσει αν αυτό αληθεύει και αν έχει μεσολαβήσει ο εκείνος. Φτάνει στο σημείο να τον απειλήσει ότι θα πει στον Σουλεϊμάν για εκείνον και την Χατιτζέ.

Η Μαχιντεβράν είναι πανευτυχής που ο Σουλεϊμάν την κάλεσε στο δωμάτιο του, αλλά τα πράγματα δεν εξελίσσονται όπως τα περίμενε.

madata.gr

Πόσα επεισόδια είναι το τούρκικο σήριαλ «Σουλεϊμάν ο Μεγαλοπρεπής»
Cast και πληροφορίες των ηθοποιών

Σήμερα Δευτέρα 8 Οκτωβρίου 2012

Ο Σουλεϊμάν εξοργίζεται με την Χουρρέμ και τα καμώματα της στο Χαρέμι. Θεωρεί ότι είναι πολύ πιεστική και υπερβολικά σίγουρη για τον εαυτό της. Αποφασίζει να περιορίσει την σχέση τους. Ο Σουλεϊμάν καλεί την Μχιντεβράν να περάσει την νύχτα στο δωμάτιο του.

Η Χουρρέμ δεν μπορεί να πιστέψει την εξέλιξη αυτή και πηγαίνει στον Ιμπραήμ να τον ρωτήσει αν αυτό αληθεύει και αν έχει μεσολαβήσει ο εκείνος. Φτάνει στο σημείο να τον απειλήσει ότι θα πει στον Σουλεϊμάν για εκείνον και την Χατιτζέ.

Η Μαχιντεβράν είναι πανευτυχής που ο Σουλεϊμάν την κάλεσε στο δωμάτιο του, αλλά τα πράγματα δεν εξελίσσονται όπως τα περίμενε. Ο Ιμπραήμ Πασάς επιστρέφει στην πατρίδα του αφήνοντας μια επιστολή στην Χατιτζέ που της εξηγεί γιατί φεύγει. Όταν η Μαχιντεβράν φεύγει από το δωμάτιο του Σουλτάνου Σουλεϊμάν, λέει σε όλους ότι πέρασαν μαζί μια καταπληκτική νύχτα.

Η Χουρρέμ εξοργίζετε και πηγαίνει να μιλήσει στον Σουλεϊμάν. Αργότερα το ίδιο βράδυ μια από τις σκλάβες, η Αϊσέ, δολοφονείται. Το σκάνδαλο είναι πολύ μεγάλο και ξεκινούν έρευνες για να βρεθεί ο δολοφόνος.

Σήμερα Τετάρτη 10 Οκτωβρίου 2012

Όλοι υποπτεύονται τη Χουρρέμ για τη δολοφονία της Αϊσέ. Ακόμη κι αν είναι αθώα, δεν μπορεί να τους πείσει. Η Βασιλομήτωρ καλεί τη Χουρρέμ και της λέει πως είναι δολοφόνος και ότι θα την απομακρύνουν από το Τοπ Καπί και θα τη στείλουν στο Παλιό Παλάτι. Ο Σουλεϊμάν, όσο κι αν δεν θέλει να πιστέψει ότι η Χουρρέμ έχει σχέση με τη δολοφονία, δεν έχει άλλη επιλογή από το να εγκρίνει την απόφαση αυτή. Ο Ιμπραήμ καλείται πίσω στο παλάτι. Ο Σουλεϊμάν ανακοινώνει ότι θα παντρέψει την αδελφή του με τον Ιμπραήμ. Ο Ιμπραήμ δεν μπορεί να πιστέψει ότι το όνειρό του θα γίνει πραγματικότητα. Η Χουρρέμ μεταφέρεται στο Παλιό Παλάτι. Ως τελευταία ελπίδα, πηγαίνει να μιλήσει στον Ιμπραήμ, ζητώντας του να τη βοηθήσει να παραμείνει στο παλάτι και να βρει τον πραγματικό δολοφόνο. Ο Ιμπραήμ της λέει ότι είναι πλέον πολύ αργά για έλεος και τη διώχνει.

madata.gr