Πόσο συχνά πρέπει να τρώμε κρέας;

Απαντήσεις

Τελικά, πόσο κόκκινο κρέας θα πρέπει να τρώμε;

Εξαρτάται από την ηλικία, την κατάσταση της υγείας και τη δραστηριότητα. Από δύο φορές την εβδομάδα σε έφηβους, αθλητές, στην εγκυμοσύνη, στα παιδιά στην ανάπτυξη ή σε περιπτώσεις σιδηροπενικής αναιμίας. Έως δύο φορές το μήνα σε ενήλικους και περιπτώσεις υπερλιπιδαιμίας.

SOS Η υπερκατανάλωση κρέατος –όπως δείχνουν επιδημιολογικές μελέτες– φαίνεται να αυξάνει τη συχνότητα καρκίνου στο πεπτικό σύστημα και να ευνοεί την υπερλιπιδαιμία, δηλαδή την αύξηση της χοληστερίνης, των τριγλυκεριδίων κ.λπ.