Πως να μαγειρέψω γεμιστά μανιτάρια με τυρί κρέμα και λαχανικά;

Απαντήσεις

Γεμιστά μανιτάρια με τυρί κρέμα και λαχανικά

Download Original]">

Υλικά

Για 4-6 άτομα

10 ολόκληρα  μανιτάρια τύπου Portobello
112 γραμμάρια τυρί κρέμα, μαλακό
¼ φλιτζάνια τριμμένη παρμεζάνα ή μοτσαρέλα
¼ κουταλάκια του γλυκού αποξηραμένο βασιλικό
⅛ κουταλάκια του γλυκού ρίγανη
Αλάτι και πιπέρι
¼ φλιτζάνια ψιλοκομμένη πεπερόνι
2 κουταλιές της σούπας ψιλοκομμένο πράσινη πιπεριά
2 κουταλιές της σούπας ψιλοκομμένο κρεμμύδι κόκκινο
2 κουταλιές της σούπας ψιλοκομμένες μαύρες ελιές

Εκτέλεση

Προθερμάνετε το φούρνο στους 180 βαθμούς. Βάζετε μια στρώση λαδόκολλας σε ένα ταψί.
Πλένετε τα μανιτάρια με ένα βρεγμένο πανί και αφαιρέστε τους μίσχους. (Θα πρέπει απλά να πεταχτεί έξω το κοτσάνι τους!).

Σε ένα μικρό μπολ, ανακατέψτε το τυρί κρέμα, την παρμεζάνα, το βασιλικό, τη ρίγανη, αλάτι και πιπέρι μαζί μέχρι να γίνουν ένα ομοιογενές μείγμα. Ανακατέψτε μαζί με τα  υπόλοιπα υλικά ψιλοκομμένα, εκτός από τα μανιτάρια.

Με μια κουταλιά του γλυκού γεμίζετε τα μανιτάρια. Τοποθετήστε 5 σε κάθε ταψί και ψήνουμε 20 λεπτά. Μετά από 20 λεπτά, σβήστε το φούρνο σας και αφήστε μέσα στον φούρνο τα μανιτάρια μέχρι να σερβίρετε.

Απαιτούμενος χρόνος: 25 λεπτά

Πηγή : tastykitchen.com