Πως να καθαρίσω τις αποξηραμένες κηλίδες αίματος;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Για να αφαιρέσετε έναν αποξηραμένο λεκέ από αίμα, κάνετε μια πάστα από μπόλικο αλάτι και κρύο νερό, την οποία τρίβετε στο λεκέ. Στη συνέχεια αφήνετε το ύφασμα να μουλιάσει σε έναν κουβά με κρύο αλατισμένο νερό για περίπου 8 ώρες.

Για κάτι πιο ισχυρό, οι αποξηραμένες κηλίδες αίματος σε ρούχα, υφάσματα, πλακάκια και πλαστικό αφαιρούνται χρησιμοποιώντας 1 φλιτζάνι οξαλικό οξύ, το οποίο προσθέτετε σε έναν κουβά με 1 λίτρο νερό. Σημειώστε ότι το οξαλικό οξύ λευκαίνει πολύ. Ως εκ τούτου, θα πρέπει πάντα να χρησιμοποιείτε το προϊόν με προσοχή και πρώτα να κάνετε δοκιμή σε ένα «αόρατο» σημείο. Χρησιμοποιήστε λαστιχένια γάντια και να αποφεύγετε την εισπνοή ατμών.

lekedes.gr