Πως γίνεται η λεύκανση δοντιών;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Κατά περίπτωση, η λεύκανση μπορεί να γίνει στο ιατρείο με τη βοήθεια συσκευής laser ή στο σπίτι με τη χρήση ειδικών ναρθήκων.

Συνήθως, ο οδοντίατρος εφοδιάζει τον ασθενή με δύο μαλακούς νάρθηκες που έχουν κατασκευαστεί ειδικά για εκείνον, ώστε να εφαρμόζουν στην άνω και κάτω γνάθο. Σε αυτούς τοποθετείται ένα ειδικό ζελέ και φοριούνται μερικές ώρες την ημέρα επί 10-12 ημέρες.

Καλύτερα αποτελέσματα επιτυγχάνονται με laser και συντήρηση του αποτελέσματος με νάρθηκα στο σπίτι.