Πως βγαίνει από τα ρούχα ο λεκές από ιδρώτα;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Ο λεκές από τον ιδρώτα στα ρούχα βγαίνει τρίβοντας τον με νερό και ξύδι. 3 ποτήρια νερό και 1 ξύδι.

Βουτήξτε το ρούχο  σε νερό με ξύδι. Αν πρόκειται για ρούχο ανοιχτόχρωμο που δεν πλένεται, βουτήξτε τον λεκέ σε λίγο οινόπνευμα ζεσταμένο σε μπαιν μαρί. Ξεβγάλτε με ένα μίγμα μισό νερό, μισό οξυζενέ.

Λεκές από ιδρώτα σε ανθεκτικά ρούχα:

Βάλτε μια κουταλιά απορρυπαντικό σε 2 λίτρα ζεστό νερό. Τρίψτε το σαπούνι στο ρούχο και αφήστε το να μουλιάσει για 30 λεπτά. Στη συνέχεια πλύνετε το ρούχο στο πλυντήριο στους 90 ή 95 βαθμούς. Επαναλάβετε τη διαδικασία έως ότου εξαφανιστεί ο λεκές.

Λεκές από ιδρώτα σε ευαίσθητα ρούχα:

Ετοιμάστε ένα μπολ με ¼ λίτρο ζεστό νερό και προσθέστε ¼ l οξικό οξύ ή ξύδι. Εμποτίστε το λεκέ με το διάλυμα. Αφήστε το να μουλιάσει για 10-15 λεπτά. Έπειτα πλύνετε το ρούχα με κρύο νερό και στη συνέχεια πλύνετε το ρούχο κανονικά στο πλυντήριο. Επαναλάβετε τη διαδικασία μέχρι να εξαφανιστεί ο λεκές.

Εναλλακτικά:

Προσθέστε 1 κουταλιά της σούπας. αμμωνία (8%) σε 0,5 λίτρα ζεστό νερό και αφήστε το ρούχο να μουλιάσει για μερικές ώρες. Ξεπλύνετε το ρούχο με κρύο νερό και στη συνέχεια πλύνετε το ρούχο κανονικά στο πλυντήριο.

Δείτε άλλες συμβουλές για την αφαίρεση λεκέδων στο www.lekedes.gr