Ποιος είναι ο Πιρί Μεχμέτ Πασάς (Σουλεϊμάν ο μεγαλοπρεπής);

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Ο Πιρί Μεχμέτ Πασάς γεννήθηκε στις 25 Ιανουαρίου του 1463; και πέθανε  27 Ιουνίου του 1523. Ήταν τούρκος πολιτικός των Οθωμανών από Άκσαραϋ. Επίσης ήταν μεγάλος βεζίρης της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας. Ήταν ο άνθρωπος που σκότωσε το Σουλεϊμάν το μεγαλοπρεπή.

Στη τούρκική τηλεοπτική σειρά Σουλεϊμάν ο Μεγαλοπρεπής το ρόλο του Πιρί Μεχτέτ Πασά υποδύεται ο τούρκος ηθοποιός Αρίφ Ερκίν Γκιουζελμπεϊογλου (Arif Erkin Güzelbeyoğlu). Ο Αρίφ γεννήθηκε στις 11 Σεπτεμβρίου του 1935 στο Γκαζιαντέπ της Τουρκίας.

Πόσα επεισόδια είναι το τούρκικο σήριαλ «Σουλεϊμάν ο Μεγαλοπρεπής»
Cast και πληροφορίες των ηθοποιών

Sopa kale? Ezise diladi 5 xronia o kaimenos. Kai skotose kai ton Suleyman? Den kserete pws pethane o Suleyman, fainetai fainetai...