Ποιες περιοχές της Ελλάδος είναι διάσημες για την παραγωγή ελαιολάδου;

Απαντήσεις

ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΑ ΕΛΑΙΟΛΑΔΑ ΠΟΠ:

  • Καλαμάτα
  • Κολυμβάρι Χανίων Κρήτης
  • Σητεία Λασιθίου Κρήτης
  • Κροκεές Λακωνίας
  • Πεζά Ηρακλείου Κρήτης
  • Κρανίδι Αργολίδας
  • Αρχάνες Ηρακλείου Κρήτης
  • Λυγουριό Ασκληπειού
  • Βιάννος Ηρακλείου Κρήτης
  • Βόρειος Μυλοπόταμος Ρεθύμνης Κρήτης
  • Πετρίνα Λακωνίας
  • Αποκόρωνας Χανίων Κρήτης
  • Θραψανό
  • Φοινίκι Λακωνίας

Ελαιόλαδα Προστατευόμενης Γεωγραφικής Ένδειξης (ΠΓΕ). Φέρουν το όνομα της περιοχής στην οποία οφείλουν τη φήμη τους, ενώ η παραγωγή, και μεταποίηση πραγματοποιείται αποκλειστικά σε αυτή την περιοχή. Η Ελλάδα έχει κατοχυρώσει στην Ευρωπαϊκή Ένωση 11 περιοχές παραγωγής ελαιολάδου ΠΓΕ.

ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΑ ΕΛΑΙΟΛΑΔΑ ΠΓΕ:

  • Ζάκυνθος
  • Θάσος
  • Κεφαλονιά
  • Λακωνία
  • Λέσβος
  • Ολυμπία
  • Πρέβεζα
  • Ρόδος
  • Σάμος
  • Χανιά
  • Άγιος Ματθαίος Κέρκυρας

Τα ελαιόλαδα ΠΟΠ και ΠΓΕ έχουν αναγνωρισθεί από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή και πληρούν τις προϋποθέσεις των εξειδικευμένων κοινοτικών κανονισμών. Πέραν αυτών η Ελλάδα έχει θέσει ακόμα πιο αυστηρές προϋποθέσεις αναγνώρισης προκειμένου να διασφαλίσει απόλυτα την υψηλή ποιότητα του ελληνικού ελαιολάδου.