Ποιές είναι οι επιπλοκές των περιεδρικών αποστημάτων;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Εάν ένα απόστημα δεν αντιμετωπισθεί σωστά και έγκαιρα, μπορεί η λοίμωξη να γίνει συστηματική και ο ασθενής να κινδυνεύει από σήψη. Σε σπάνιες περιπτώσεις, μπορεί η λοίμωξη να επεκταθεί στους γύρω ιστούς του περινέου και των έξω γεννητικών οργάνων και να εξελιχθεί σε γάγγραινα.

Συχνότερη απώτερη επιπλοκή των αποστημάτων είναι η εκδήλωση περιεδρικού συριγγίου. Τα συρίγγια είναι παθολογικές επικοινωνίες ανάμεσα στο έντερο και το δέρμα που χρονίζουν και κατά καιρούς φλεγμαίνουν. Οι πιθανότητες το απόστημα να μεταπέσει στη χρόνια μορφή του που είναι το συρίγγιο αυξάνονται όσο καθυστερεί η χειρουργική θεραπεία. Επίσης, έχει διαπιστωθεί ότι όταν ο καθαρισμός γίνεται σε επίπεδο εξωτερικού ιατρείου και χωρίς καλή αναισθησία, οι πιθανότητες συριγγίου είναι μεγαλύτερες.