Μπορώ να φτιάξω επίπεδη κοιλιά μόνο με κοιλιακούς;

Πόσους κοιλιακούς πρέπει να κάνω καθημερινά για να μειώσω το λίπος στην κοιλιά μου;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Οι ασκήσεις κοιλιακών βοηθούν στην ενδυνάμωση των αντίστοιχων μυών, αλλά ακόμα κι αν κάνετε εκατοντάδες επαναλήψεις καθημερινά, δεν πρόκειται να μειώσουν από μόνες τους το κοιλιακό λίπος ή να συρρικνώσουν την κοιλίτσα σας. Αντίθετα, η υπερβολική εκγύμναση των κοιλιακών μπορεί να καταπονήσει τη σπονδυλική στήλη, να δημιουργήσει μυϊκές μάζες ανισορροπίες και να προκαλέσει τόσο λειτουργικά όσο και αισθηματικά προβλήματα, όπως π.χ. υπερδιόγκωση των πλαϊνών της μέσης. Για να πετύχετε το επιθυμητό αποτέλεσμα, απαιτείται υπομονή και επιμονή στο τρίπτυχο: «Σωστή διατροφή, ποικίλη γυμναστική, αύξηση σωματικών δραστηριοτήτων».