Μαρία Κατσανδρή βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα της ελληνίδας ηθοποιού Μαρίας Κατσανδρή.

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Η Μαρία Κατσανδρή γεννήθηκε στο Σικάγο αλλά μεγάλωσε στο Λόφο Σκουζέ στην Αθήνα. Ξεκίνησε την υποκριτική από ένα στοίχημα. Τον καιρό που έδινε εισαγωγικές για το πανεπιστήμιο, μια μεγαλύτερη φίλη της πίστευε ότι μπορεί να κάνει θέατρο. Η Μαρία της είπε πως αυτό δεν γίνεται και βάλανε στοίχημα ένα μηχανάκι. Τελικά, το έχασε το στοίχημα. Τελείωσε τη δραματική σχολή του Θεάτρου Τέχνης Καρόλου Κουν, δούλεψε για λίγο στο θέατρο και μετά για τρία χρόνια σπούδαζε στο Παρίσι. Έχει εμφανιστεί σε πολλές τηλεοπτικές σειρές συμπεριλαμβανομένων: στην κωμική σειρά του Mega "Το Καρέ Της Ντάμας (1997)" ως Αλίκη, στην κοινωνική σειρά του Mega "Δυο Μέρες Μόνο (2005)", και πιο πρόσφατα, στην κωμική σειρά του Ant1 "Τρίχες (2004)" ως κα Πολυκάρπου. Στον κινηματογράφο έπαιξε στις ταινίες "Η γυναίκα είναι σκληρός άνθρωπος (2005)", "Αυστηρώς κατάλληλο (2008)" κ.α.

Η Μαρία έκανε ραδιόφωνο για τρία χρόνια, μια παραγωγή στον 902 FM. Ήταν η εκπομπή, «Να θυμηθώ να σου διαβάσω κάτι πριν κοιμηθείς», κάθε μέρα στις δώδεκα τα μεσάνυχτα για δέκα λεπτά. [periergos.gr]