Είδα στον ύπνο μου χαλινάρια. Τι είναι;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Όπως έχουμε πει για την άμαξα, αν αυτή συμβολίζει το σώμα και το άλογο τις ζωτικές δυνάμεις, τα χαλινάρια συμβολίζουν τη σχέση ανάμεσα στα δύο, δηλαδή την ευφυΐα και τη θέληση.

Για το λόγο αυτό αν βλέπουμε ότι χαλάνε είναι ένας κακός οιωνός, αφού ισοδυναμεί με το χωρισμό, ή την έλλειψη επικοινωνίας, σώματος και ψυχής, δηλαδή την έλλειψη ελέγχου και, στη χειροτέρα των περιπτώσεων, την τρέλα ή το θάνατο.

Αν ονειρευόμαστε ότι βλέπουμε ή ότι χρησιμοποιούμε χαλινάρια και γενικότερα ιπποσκευή συμβολίζει τον έλεγχο και την έλλειψη ελευθερίας. Ίσως να νοιώθουμε ότι κρατιόμαστε πίσω είτε λόγω των φόβων μας είτε λόγω των άλλων.

Μπορεί να σημαίνει ότι είμαστε περιορισμένοι ή μας απαγορεύουν για να εκφράσουμε τον εαυτό μας. Σαμποτάρουμε τον εαυτό μας. Εναλλακτικά, συμβολίζουν τον έλεγχο.