Αλεξάντρα Νταντάριο (Alexandra Daddario) βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα:

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Η Αλεξάντρα Νταντάριο (Alexandra Daddario) (πλήρης όνομα: Alexandra Anna Daddario) γεννήθηκε στις 16 Μαρτίου του 1986 στην Νέα Υόρκη, και είναι ηθοποιός και μοντέλο. Είναι γνωστή από τον ρόλο της ως Annabeth Chase στη σειρά ταινιών "Percy Jackson". Εμφανίστηκε επίσης στις ταινίες όπως το "Texas Chainsaw 3D (2013)", "Bereavement (2010)" και "Hall Pass (2011)", και έκανε guest εμφανίσεις σε τηλεοπτικές εκπομπές, συμπεριλαμβανομένων "White Collar (2009-2011)", "It's Always Sunny in Philadelphia (2011)" και "True Detective (2014)". Το 2015 θα παίξει ως Blake στην ταινία "San Andreas" με τον Ντουέιν Τζόνσον.

Η Daddario είχε τον πρώτο τηλεοπτικό ρόλο της στην ηλικία των 16, όταν έπαιξε την έφηβη Laurie Lewis στο "All My Children (2002-2003)". Ο πρώτος σημαντικός ρόλος της ήταν το 2010 ως Annabeth Chase στην ταινία φαντασίας και περιπέτειας "Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief". [periergos.gr]